Návody

Jak vybrat smoothie mixér

Jak vybrat smoothie mixér - nejsmoothie.cz

Pří výběru mixéru na přípravu smoothie máme dnes možnost vybírat z velkého množství produktů různých značek a vlastností. V tomto průvodci se zaměříme na to, co by měl kvalitní mixér umět a jaké by měl mít vlastnosti.

Jaké vlastnosti očekávat od kvalitního smoothie mixéru?

1. Dostatečně silný motor

Výkon mixéru je jeden z nejdůležitějších parametrů. Rozhoduje o tom, co všechno a jak důkladně dokáže mixér zpracovat. Při výběru smoothie mixéru platí jednoduché pravidlo, čím vyšší výkon, tím lépe.

Potřebujeme, aby byl mixér schopen dobře rozmixovat tvrdou zeleninu, zmrzlé ovoce a led, ořechy, semínka, obiloviny, ale i slupky a stonky.

Minimální příkon mixéru vhodného pro přípravu smoothies je 600W. Doporučujeme však vybírat ze smoothie mixérů, které disponují příkonem 800W a více.

2. Kvalitní a odolné čepele

Zejména čepele mixéru musí být velmi odolné proti opotřebení. Potraviny, které přidáváme do smoothies, jako jsou ořechy, semínka, obiloviny a led opotřebovávají čepele ve větší míře než ovoce a zelenina.

Z tohoto důvodu je dobré vyhledávat smoothie mixéry s kvalitními nerezovými čepelemi, nejlépe potaženými ochranou vrstvou, například titanem.

3. Bezpečné materiály bez BPA

Smoothie drinky pijeme především pro zdraví, a tak bychom jistě měli obrát v potaz i materiály, ze kterých jsou vyrobeny lahve a nádoby smoothie mixéru.

BPA neboli Bisfenol A jsou látky, které se využívají při výrobě plastů. BPA látky mají podle výzkumů závažný vliv na lidské zdraví, včetně rakoviny a snížení funkčnosti imunitního systému. Dále mohou tyto látky způsobovat onemocnění srdce, úbytek spermií, problémy s erekcí nebo přispívat ke vzniku cukrovky (1).

Při výběru vhodného smoothie mixéru tedy preferujte výrobky, které jsou vyrobeny bez použítí BPA. Často tuto skutečnost výrobci mixéru deklarují označením "BPA free".

4. Odolnost nádob proti rozbití

Při výbšru smoothie mixéru je vhodné myslet i na to, jak odolné jsou pracovní nádoby a lahve. Většina výrobců nabízí mixéry s nádobami vyrobenámi z tritanu.

Tritan je obchodní název pro copolyester, druh plastu, který vyniká svou odolností, čirostí a dalšími mechanickými vlastnostmi. Tritan si tyto vlastnosti dokáže udržet, narozdíl od jiných plastů, i při vystavení různým druhům chemických látek (2).

U mixérů, respektive pracovních nádob a lahví, je tritan vyzdvihován především jako materiál, který zvýší odolnost proti rozbití a poškrábání. Toto ocení zejména ti z nás, kteří smoothie nosí do práce.

5. Objem nádob a lahví

Pokud budete připravovat smoothie i pro členy své rodiny, zaměřte se při výberu smoothie mixéru na ty modely, které mají větší objem pracovní nádoby a ideálně obsahují i větší přenosné lahve.

I tvar pracovní nádoby smoothie mixéru hraje důležitou roli. Čím je nádoby širší, tím lépe se v ní promísí všechny suroviny a dojde tak k lepšímu zpracování. 

6. Bezpečnostní vybavení mixéru

Bezpečnost není radno podceňovat, a proto je dobré dbát u mixéru i na bezpečnostní výbavu. Vybírejte ty smoothie mixéry, které jsou vybavené protiskuzovými podložkami a bezpečnostními pojistkami. Jednak bezpečnostní pojistkou proti nechtěnému spuštění a druhak proti přehřátí

Souhrn doporučených vlastností smoothie mixéru

 • Výkon minimálně 600W, ale lépe volit mixéry s výkonem 800W a vyšším
 • Kvalitní nerezové čepele, nejlépe s další ochrannou vrstvou, například titanem
 • Pracovní nádoba a lahve vyrobené bez použití BPA
 • Odolné pracovní nádoby a lahve, nejlépe z tritanu
 • Pracovní nádoba a lahve s dostatečným objemem, nejlépe širšího tvaru
 • Protiskuzové podložky a bezpečnostní pojistky proti nechtěnému spuštění a proti přehřátí

Zajímavé funkce, o kterých je dobré přemýšlet

Kromě základních vlastností, které by měl být každý dobrý smoothie mixér, jsou některé modely vybaveny zajímavými a přínosnými funkcemi.

Vakuový systém

trvanlivost smoothie - vakuovací mixér porovnání

Některé smoothie mixéry jsou vybaveny systémem pro odsátí vzduchu z pracovní nádoby, ale i přenosných smoothie lahví. Díky této funkcionalitě je možné mixovat ingredience bez přítomnosti vzduchu a zabránit tak oxidaci, a tím vytěžit maximum vitamínů a minerálů. Zároveň uchovávání smoothie ve vákuu mnohonásobně zvýší jeho trvanlivost a svěžest.

Nákup vakuového mixéru můžeme vřele doporučit všem, zejména pak pokud si rádi připravujete smoothie v předstihu a následně ho skladujete v ledničce.

Vakuový mixér je ideální i pro ty, kteří si smoothie berou do práce, do fitka nebo na výlety. 

Přednastavené programy

Především stolní mixéry mají přednastavené programy, které umožňují stisknutím jediného tlačítka připravit zeleninové či ovocné smoothie nebo nutniční drink.

Výhoda těchto přednastavených programů tkví v tom, že mixér automaticky nastavuje výkon a otáčky mixéru tak, aby byl zajištěn nejlepší výsledek. Celý mixovací proces tak skládá z několika fází, kdy dochází k různě rychlému mixování prokládaném krátkými pauzami, které umožní "sesednutí" ingrediencí uvnitř pracovní nádoby.

Smoothie mixér vs smoothie maker

Výraz "maker" pochází z angličtiny a doslova znamená tvůrce či výrobce. Smoothie maker je tedy přístroj na výrobu smoothies.

Jako smoothie maker je často označován kompaktní mixér s malou pracovní nádobou. Podle názvu by se mohlo zdá, že jde o mixér speciálně určený na výrobu smoothie nápojů. Ve skutečnosti se nejedná o nic jiného, než o malý obyčejný mixér, který je navíc velmi často nevýkonný a předražený.

Jaký smoothie mixér tedy vybrat?

Hledat smoothie mixér splňující všechny základní vlastnosti, o kterých jsme psali výše, může být nadlický úkol. Na trhu jsou takových mixérů stovky a liší se často jen v designu a drobnostech. Ale právě ony drobnosti častokrát rozhodují o tom, jak budeme s mixérem spokojeni.

Je nám jasné, že ne každý z nás má možnost si koupit profesionální mixér za desítky tisíc, a proto jsme pro Vás připravili seznam nejlepších smoothie mixérů rozdělených do cenových kategorií. Tyto smoothie mixéry splňují všechny kritéria kvality a často nabízejí i něco navíc.

Smoothie mixéry do 1200 Kč

Pokud se smoothie začínáte a nechcete investovat větší částku, jsou na trhu k dispozici i poměrně kvalitní mixéry za cenu do 1 200 Kč. Samozřejmě je nutné počítat s určitými kompromisy, například nižší výkon, menší objem lahve a méně příslušenství.

Velmi oblíbené mixéry v této kategorii jsou smoothie mixéry Sencor SBL 717x, které občas bývají v nabídce Lidlu. Mixéry řady SBL 717x mají výkon 800W, nádoba o objemu 0,6l je vyrobana z tritanu a má víčko s jehož pomocí můžete z lahve manuálně odsát vzduch. Sencon SBL 717x se vyrábí v několika barevných provedeních, sem do článku vybíráme ty nejkrásnější.

Smoothie mixéry do 3 000 Kč

V této cenové hladině se pohybují běžné smoothie mixéry a stolní mixéry s dobrým poměrem cena / výkon. Dokáží rozmixovat prakticky všechny potraviny, nicméně u některých druhů surovin, například obilovin a semínek, nemusí být výsledek dokonalý.

Zde bychom Vám doporučili sáhnout pro vakuovém mixéru řady Sencor SBU 787 od českého výrobce Sencor. Tento stolní mixér má výkon 1 500W a dosahuje 28 000 otáček / min. Hlavní předností je samozřejmě vakuuovací systém, o jehož nesporných výhodách jsme psali o něco výše, ale za zmínku jistě stojí i tritanová pracovní nádoba o objemu 1,5l, se která neobsahuje škodlivé Bifenol-A a je velmi odolná.

Smoothie mixéry do 8 000 Kč

Hledáteli výkonný a všestraný mixér, pro který není žádná surovina překážkou, pak jej najdete v cenové hladině okolo 5 až 8 tisíci korun. Tyto výkonné mixéry jsou vhodné pro výrobu domácího rostlinného mléka nebo másla

Určitě neuděláte chybu, vyberete-li si smoothie mixér od renomovaných výrobců, jako je G21, Tefal nebo Catler.

Mixéry G21 - jak vybrat mixér

Za nás bychom doporučili smoothie mixér G21 Excellent s výkonem 1 700W, 32 000 otáčky za minutu, 2,5l nádobou z tritanu, 5 přednastavenými programi, podsvíceným LCD displayem a hlučností jen 52dB.

Za zmínku určitě stojí i další modely míxérů G21 perfection. Výkonem jsou shodné s řadou Excellent, nicméně mají menší počet přednastavených programů a obejít se budete muset i bez LCD displaye. Na druhou stranu jsou o několik stovek levnější. 

Další možnou volbou může být například mixér Beko TBV 8104 X, který má výkon 1 000W a dosahuje až 23 000 otáček za minutu. Vybaven je vakuovacím systémem, přednastavenými programy pro smoothie, ledovou tříšt, ale také pro přípravu omáček. Mixér se prodává v nerezovém provedení s dvou litrovou pracovní nádobou z odolného tritanu.

Mixéry pro profíky a pravé milovníky smoothies

Milujete smoothie a bez mixování neumíte být? A nebo prostě chcete jen to nejlepší? I pro Vás máme doporučení v podobě výkoných a designových mixérů s kvalitním zpracováním.

Propracované a designově nádherné mixéry nabízí KitchenAid. Tento americký výrobce produkuje velmi odolné mixéry s dlouhou životností. Stojí za tím použití kvalitních materiálů, které nejsou u ostatních výrobců často k vidění. Například tělo mixérů je vyrobeno z litiny namísto běžného plastu.

Samozřejmě nemůžeme opomenou celosvětovou jedničku mezi mixéry Vitamix. Na západě, především v USA, jsou mixéry značky Vitamix vnímány jako synonymum kvality a mixování vůbec. Kvalita zpracování a technologická převaha těchto mixérů v porovnání s konkurencí se pochopitelně odráží v ceně. Ta se v současnoti pohybuje mezi 12 až 18 tisíci Kč, což si málokdo může dovolit. Nutno ale podotkout, že jde skutečně o velmi kvalitní mixéry, které vydrží sloužit dlouhé roky.

online kurz: Pilates pro začátečníky
5686 účastníků

Pilates pro začátečníky

Při cvičení Pilates pro začátečníky zapojíme kompletně celé tělo, osvojíme si základní cviky. Budeme si moci zacvičit kdykoliv chceme a začneme společně vnímat hluboké vnitřní svaly. Zacvičíme si na podložce, naučíme se aktivovat hluboké stabilizační svaly, aktivovat bránici, procvičíme pořádně dno pánevní a protáhneme silově celé tělo. Kromě pomalého protažení budeme zapojovat i protažení dynamické.

V kurzu se dozvíte:

 • jak zapojit hluboké vnitřní svaly
 • jak aktivovat bránici
 • jak procvičit dno pánevní
 • jak se protáhnout a zapojit sílu celého těla
 • jak aktivovat stabilizaci a sílu lopatek
 • jak zapojit dynamickou sílu celého těla
 • jak na mobilitu horního hrudního úseku
 • jak donutit svaly spolupracovat a zapojit mobilitu celého těla
Vstoupit do kurzu zdarma
online kurz: Vaříme zdravě pro děti
2580 účastníků

Vaříme zdravě pro děti

Objevíme kouzlo vaření a návody na přípravu zdravých, kvalitních a nutričně hodnotných pokrmů. Nastíníme si, že vařit zdravě neznamená utrácet spoustu peněz, nebo se přípravě věnovat dlouhé hodiny. Pokusíme se změnit své stravovací zvyklosti pozvolna nahrazením tradičních surovin za zdravější. Navykneme své děti jíst ovoce, zeleninu a ubereme z jídelníčku bílý cukr. Jde o vaření pro děti se střípky nápadů zdravého vaření.

V kurzu se dozvíte:

 • jak vařit z různých druhů luštěnin
 • jak vařit z jáhel a pohanky
 • jak připravovat zeleninu chutně
 • jak vařit spoustu potravin, které neznáme
 • jak připravovat pokrmy z ovoce
 • jak připravovat zdravá sladká jídla
 • jak připravit zdravé dezerty
Vstoupit do kurzu zdarma
online kurz: Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
1740 účastníků

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně

BONUS: K celému kurzu obdržíte ZDARMA e-book s podrobnými informacemi a odkazy v ceně 990 Kč.

V kurzu Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba – jak žít a jíst kvalitně se dozvíte vše důležité o těchto dvou nemocech schovávaných pod jednou anglickou zkratkou, IBD. Idiopatické (= bez známých důvodů) střevní záněty jsou nemoci, které lékaři označují sice za léčitelné, ale nevyléčitelné z pohledu celoživotní choroby.

V kurzu se dozvíte:

 • jak podpořit klasickou léčbu i svoji psychiku
 • jaká strava je při IBD vhodná
 • jak je to s lepkem, mléčnými výrobky a vlákninou při střevních zánětech
 • co je selektivní dieta a diety skrývající se pod názvy SCD, Whole30, FOD MAP apod.
 • pomocné alternativní metody (EFT, Mentální harmonizace, Reiki, tradiční čínská medicína aj.)
 • jaké potravní doplňky při střevních zánětech pomáhají
 • jak vypadá běžný život s IBD (únava, zaměstnání, těhotenství a rodičovství)
Vstoupit do kurzu zdarma

Tento web používá cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies.