BIO zelenina

Tuřín 0l

Tuřín 0l

Tuřín (brukev řepka tuřín) neboli kolník je kořenová zelenina a krmná plodina, podobná a blízce příbuzná vodnici. Vznikl jako kříženec hlávkového zelí a vodnice v neznámé době. Na rozdíl od vodnice jsou bulvy větší a také jejich větší část vyčnívá nad zemí. Známy jsou i žlutomasé odrůdy, které jsou chutnější a proto více oblíbené. Tuřín se u nás pěstuje poměrně málo, hlavně ve vyšších polohách (v nižších dostává přednost řepka). Je nenáročný a mrazuvzdorný, nesnáší ale sucho a čerstvě hnojenou půdu. Bulvy mají nasládlou, poněkud peprnou chuť.

Konzumuje se vařený, v polévkách, omáčkách a přílohách, mladé bulvy jsou chutné i za syrova.

Vodnice má v Evropě dlouholetou tradici pěstování. V době před objevením Ameriky měla podobnou úlohu jako poté brambory. Oproti tomu o tuřínu jsou zaznamenány první zmínky až v roce 1620. Po Evropě se pak rozšířil v následujících staletích.

Tyto časem zapomenuté druhy se stále více znovu vrací do podvědomí a sice jako zdravý a chutný druh zeleniny. Čistí krev od kyseliny močové a dalších odpadních produktů metabolismu. Jejich konzumace tak pomáhá předcházet dnovým záchvatům a poskytuje úlevu lidem s revmatickými bolestmi. Pojídat se může i nať (listy). Obsahuje téměř dvakrát tolik proteinů a vlákniny než bulva samotná a ze všech ostatních druhů listové zeleniny je nejbohatší na vápník.

99 Kč
Tuřín 0l

Tento web používá cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies.