BIO zelenina

Polníček vanička 0l

Polníček  vanička 0l

Polníček, nazývaný také kozlíček polní, obohacoval talíře již starým Římanům. Planě roste po celé Evropě, v zimě se pěstuje jeho ušlechtilá forma ve sklenících. Polníček řadíme mezi listové saláty.

Jeho konzumace se doporučuje jako lék na oslabenou imunitu a při stresu.

Nutričně jde ale o mnohem významnější zeleninu než například klasický hlávkový salát. Má vysokou výživovou hodnotu a příjemnou, mírně oříškovou chuť. Mívá značný obsah vitamínu C (asi jako citrony), obsahuje provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín E, z minerálních látek je výrazně zastoupeno železo, ale i hořčík, draslík, vápník, fosfor a  kyselina listová.

Použití

Polníček ideálním způsobem nahradí hlávkový salát, když právě není salátová sezona. Do zelených či míchaných salátů používáme celé lístky.

Vynikající zálivku na polníček vyrobíme z oleje, hořčice, octa nebo citronové šťávy, trochu ji přisolíme, opepříme a přisladíme cukrem nebo medem.

Kozlíček polníček se dá upravovat i jako špenát a lahodně chutná v omáčkách na těstoviny a v restovaných zeleninových směsích.

 

59 Kč
Polníček  vanička 0l

Tento web používá cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies.